Netikett

Marie_Marel•  2013. május 27. 16:25

Netikett
   A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A netikett szó az angol "netiquette" (network etiquette) magyarosított formája, és a hálózati kommunikáció általános illemszabályait foglalja össze. Konkrét útmutatásai a következő területekre terjednek ki: e-mail, Usenet, levelezési listák, internetes vitafórumok, IRC stb.

Példák a Netikett irányelveire:

  • NE ÍRJ CSUPA NAGYBETŰVEL, mert az kiabálásnak számít, használj kis- és nagybetűket is!
  • Egy sor ne legyen 70 karakternél szélesebb!
  • ­Légy tömör anélkül, hogy túlságosan lényegretörő lennél!
  • Amikor egy levélre válaszolsz, csak annyit idézz az eredeti anyagból, hogy érthető legyen a válaszod és ne többet!
  • ­Ne keveredj flame war-ba! Ne írj heves leveleket és ne válaszolj ilyenekre!
  • Ne sértsd meg más vallási és hazájához fűződő érzelmeit!
  • Ne káromkodj, ne írj trágárul!
  • Ne írj a chatre vagy a fórumba nem illő dolgokat!
  • Ha ezeket nem tartod be akkor a fórumból kitilthatnak.
  • Használj szóközt is! (Felsorolásban a vessző nem helyettesíti a szóközt!)
  • Ne használj többszörös írásjeleket!

 

Egy-egy kommunikáció

Egy ember kommunikál egy másikkal, mintha szemtől szembe állnának; mint egy dialógusnál. Itt általában az emberekkel való társalgás normál illemszabályai az érvényesek. Viszont figyelembe kell venni, hogy az interneten hiányzik többek között a metakommunikáció és a hangszín(!)

Elektronikus levél

Elsősorban tisztázni kell, hogy kit illet meg az e-mail tulajdonjoga és milyen szabályok kapcsolódnak hozzá. Semmi olyasmit nem szabad elektronikus levélbe írni, amit nem küldenénk el akár levelezőlapon is. Hiszen, ha nem titkosított csatornán keresztül folyik a levelezés, akkor fel kell tételeznünk, hogy mindenki elolvashatja azt. Az interneten történő levelezés csak akkor biztonságos, ha valamilyen rejtjelező eszközt használunk (legyen ez szoftver vagy hardver). A levelek továbbküldésének (forward) legfőbb szabálya, hogy ne változtassuk meg annak szóhasználatát. Ha ez a levél személyes üzenet volt, de egy csoportnak szeretnénk továbbítani, akkor mindenképp ki kell kérni a szerző engedélyét. A „lánc” levelek elektronikus továbbítása tilos az interneten. A megszegés hálózati jogok csorbításával járhat. Az elektronikus levelezés alapszabálya, hogy konzervatívnak kell lenni a küldésben, de liberálisnak a fogadásban. Nem szabad indulatos leveleket („flame”) küldeni, még akkor sem, ha provokáció hatására történne. A flame levelekre nem ajánlott válaszolni.

Érdemes először végigolvasni, vagy legalább beleolvasni a már leírtakba, mert nem szeretik, ha már sokadszorra teszi fel valaki ugyanazt a kérdést. Főleg akkor, ha erre megtalálható a válasz a „Gyakran Ismételt Kérdésekben” (GYIK/FAQ)

POET: GYIK

Szigorúan tilos csupa nagybetű használata. Ez olyan, mintha ordítás lenne, és sértő a címzettel szemben. A hangszínt smiley-kal (mosolygók ☺) lehet szemléltetni, viszont mértékletesen és óvatosan kell velük bánni.

Azonnali üzenetküldés

Az azonnali üzenetküldés (instant messaging, IM) olyan kommunikációs módszer, amely lehetővé teszik két ember interaktív párbeszédét számítógépen keresztül. Nagyjából ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint az elektronikus levelezésre, néhány kiegészítéssel:

A mondanivalónak rövidnek kell lennie, ezért ajánlott maximum 70 karaktert egy sorba írni, és egy megnyilvánulás alkalmával maximum 12 sort. Mindig el kell köszönni, és időt kell hagyni, hogy a másik is meg tudja ezt tenni. Figyelembe kell venni, hogy a másik fél egy másik környezetben tartózkodik, és lehet, hogy közben más elfoglaltsága is akad.

 

Egy-sokaknak kommunikáció

1. Levelezési listák és az Usenet Legalább egy, de ajánlott két hónapig olvasni az adott levelezési listát, illetve hírcsoportot mielőtt postázunk valamit. Hiszen feltétlenül szükséges megismerni az adott csoport kultúráját, mielőtt postázunk valamit. Tudni kell, hogy a postázott üzenetet széles közönség olvashatja, és archiválni is szokták. Így az hosszú időn keresztül olvasható lesz. Az üzenetek és cikkek legyenek rövidek és célratörők.

Válaszüzenetnél az eredeti szövegből csak annyit idézzünk, hogy érthető legyen a válasz. Ha rossz helyre küldtük az üzenetünket, mindenképp kérjünk bocsánatot. Hiszen elküldött üzenetet nem lehet visszavonni. Hirdetni pedig csak az arra hivatott csoportokban és levelezési listákban szabad.

Egy-mindenkinek kommunikáció

Vannak olyan internetes szájtok (oldalak), ahol az egy-egynek és az egy-sokaknak kommunikáció szorosan összekapcsolódik. A publikálási és magatartási szabályok megegyeznek az interneten általánosan elfogadott normákkal. Ezek az oldalak mostanában nagyon népszerűek, hiszen mindenki kialakíthatja ezeken belül a maga kis felületét képekkel, szöveggel, esetenként videókkal együtt. Ilyenek az iWiW, a Facebook és a MySpace is.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Törölt tag2013. május 27. 18:04

Törölt hozzászólás.

Marie_Marel2013. május 27. 16:47

Szintén, Limmike.

Törölt tag2013. május 27. 16:33

Törölt hozzászólás.