Grind stb.

csp01•  2020. szeptember 2. 12:12  •  olvasva: 110

"Grind"

1. Világunk állandó, eltörölhetelen jelensége a nagyhatalmiság, egyes országok minden téren megmutatkozó fölénye mások rovására. Ezzel kapcsolatban bevezetünk néhány fogalmat.

-"major"= a "nagy" országok, népek, nyelvek, kultúrák, a nagyhatalmiság, a mindenkori nagyhatalmiság kedvezményezettjei, a nagyhatalmilag uralkodók.

-"minor" vagy röviden "min"=a "kis" országok, népek, nyelvek és kultúrák, a nagyhatalmiság hátrányosan érintettjei.

-"grand"=(nagy)=a nagy, jelentős, történelmi szerpű országok, népek, nyelvek, események.

  A nagyhatalmiságot megszüntetni nem lehet, legfeljebb  mérsékelni, erre törekszik a másutt leírt világközpontúság. A világközpontúsághoz kapcsolódóan egy másik cél a nagyhatalmiság ellensúlyozása. A nagyhatalmilag elnyomottak (államok, nemzetek, nyelvek, kultúrák) naggyá, jelentőssé tétele. A majorok grandok, majorságuk okán. Legyenek azok a minek is. Min+grand összevonva=grind. Ebből ered a grindizmus elnevezés.

2. Nem nagyok és kicsik. Ez értékbeli különbségeket, alsóbb- és felsőbbrendűséget sugallhat. Helyette pontosabb őket pl. erőseknek és gyengéknek nevezni. Nincsenek nagy és kis országok, nemzetek, nyelvek, nagy és kis emberek vannak. Nem szabad a nagyokat lekicsinyíteni, félresöpörni azért, mert kevésbé befolyásos országból származnak, azért, mert kevésbé ismert nép tagjai, azért, mert kevésbé elterjedt nyelvet beszélnek.Nem szabad a kicsiket felnagyítani azért, mertbefolyásos ország a hazájuk,azért, mert befolyásos nép tagjai, azért, mert nyelvüket a teljes világ ismeri és használja.

  Sajnos manapság általános a nagyok ilyen okból történő lekicsinyítése és a kicsik ilyen okból történő felnagyítása.

3. A "kis" országok, népek, nyelvek jelentőssé, naggyá tétele. Nem nagyhatalmivá!-a nagyhatalmiság minden formája elutasítva, bárkinek a bárki feletti nagyhatalmiságról legyen is szó. 

 Vigyenek véghez nagyteteket a min országok, népek is, szülessenek nagy alkotások a min nyelveken is, történjenek nagy események a min nyelveken is!

 


Szólj hozzá!



csp01•  2020. szeptember 1. 19:31
A világközpontúságról

A világközpontúságról

1. A világrendszer, a mindenkori világrendszer állandó és kikerülhetetlen jellemzője a nagyhatalmiság. Bizonyos országok, országcsoportok nagy katonai, politikai, gazdasági ereje,-befolyása, mások háttérszerepe. A nagyhatalmak száma változik, ez bekerül közéjük, az lehanyatlik, ám maga a helyzet, domináns és kevésbé domináns országok vannak, nem módosul.

2. A nagyhatalmiság pozitív és negatív hatásait összevetve-melyik húzta le a mérleget?

  Lehetséges-e, volt-e, van-e, modjuk így: igazságosan világuralkodó nagyhatalom?

3. A nagyhatalmiság alternatívája legyen az ún. világközpontúság. X és/vagy Y ország helyett a világ, maga a világ a központ, annak minden térsége, minden egyes része kiveheti és kiveszi a maga részét az irányításból. Jelszava lehet: a vilápg a világé. (Nem az USÁ-é, nem Oroszországé, nem is Grúziáé vagy Angoláé.)

4. Képzeljünk el egy világszervezetet, amely átfogja az emberiség egészét. Neve lehet például-az Emberi Faj Közössége. Röviden : a Közösség. 

  Tagjai lehetnek magánszemélyek is. 

  Állami része-ennek oszágok a tagjai.

Egyéni része-ennek egyes emberek a tagjai. X, Y, Z, én, te, ő... nemzetiségtől-állampolgárságtól, lakóhelytől függetlenül.

  Az egyéni tagok is beleszólhatnak a Közösség döntéseibe, működésébe. 

  A Közösség vezetése pl. :

  Létezik egy nagy méretű, sok tagot számláló szerv, amely a legfontosabb döntéseket hozza, fontosságtól függően egyszetű, kétharmados vagy négyötödös többséggel. A tagországok meghatározott számú küldöttel képviseltetik magukat, mindegyikük ugyanannyival (pl. öttel, közülük valaki a delegáció elnöke) terüeti kiterjedéstől, lakosságszámtól, és politikai, gazdasági, katonai erőtől függetlenül. Az egyéni tagoknak is vannak benne választott képviselőik.

  Mellette léteznek különféle, speciális feladatokra megalakult testületek. Oktatásügy, egészségügy, élelmezésügy... Ezekbe is minden tagállam azonos számú embert delegál-és itt is jelen vannak az egyéni tagok küldöttei is. 

  Ami a Közösség nyelvi viszonyait illeti: a hivatalos nyelv-temészetesen-nem ezen és/vagy azon befolyásos ország nyelve, hanem egy mindenkitől független, semleges nemzetközi nyelv. Ez a tanácskozások nyelve, a kiállított dokumentumok nyelve. A Közösségbrn minden hivatal betöltésének és az egyéni tagságnak is feltétele ezen nyelv ismerete. A Közösség igyekszik ezt a nyelvet világszerte használhatóvá és használandóvá tenni. Pl. tanításának bevezetése kötelező a tagországok számára.

5. Lehetne-e az Egyesült Nemzetek Szervezete ez a Közösség?

Jelen formájában semmiképp. Meg kellene változtatni a Biztonsági Tanács állandó és változó tagojka épülő rendszetét, munkanyelvvé kellene tenni a kiválasztott nemzetközi nyelvet, be kellene vezetni az egyéni tagságot. Az azonban tény, hogy az Emberi Faj Közösségéhez az ENSZ áll a legközelebb.

6. A világközpontúság jegyében:

-terjesztjük, megismertertetjük a kevésbé ismert ("kis") népek kultúrájának, művészetének-irodalmának kiemelkedő alkotásait és alkotóit.

-létezik pl. a Kishatalmak Szervezete (a Közösségen belül) a kevésbé befolyásos, a nagyhatalmilag háttérbe szorult országok tárdsasága, összefogja és képviseli őket, hogy ők is hallatthassák hangjukat a világpolitikában.

A világközpontúság ideológiája a világközpontiság. Ennek része a világnyelviség, amelynek célja a világnyelvűség. 

  Az emberek nyelvi egyenlőségének megvalósítása. Egy független, nem elkötelezett nyelv bevezetése-elterjesztése-elfogadtatása a nemzetközi életben. A túl elterjedt nemzeti nyelvek visszaszorítása, esetleges természetes visszaszorulásuk elősegítése. Minderről részletesen szól a Viilág-nyelv. 

  A Közösség nyelvpolitikája a világnyelvűséget célozza meg, ahogy fentebb írtuk.

8. Része a világközpontúságnak és a világközpontiságnak a "világpénzűség" is. Ezen és /vagy azon ország nemzeti valutája helyett létrehozni és bevezetni egy világvalutát, a nemzetközi pénzforgalom céljaira. Ez, valami ilyesmi legyen a nemzetközi értékmérő, ne a dollár, ne a rubel, ne a frank.

9. A világközponti ideológia jelmondata pl. :

  Hisszük, hogy a lett, a kongói parlamentben is készülhet a történelem, nemcsak Washingtonban, a Pennsylvania Avenue 1600-ban és Londonban, a Downing Strett 10-ben.

  Hisszük, hogy bolgárul, szuahéliül is lehet világirodalmat írni, nemcsak framciául, oroszul, angolul.

  10. A világközpontúság igyekszik és igyekezzék megszüntetni az emberii faj országokra osztottságát. Nem rájuk, hanem az egyes emberekre épít. Fajunk alapegységének az egyént tekinti, nem az országot, nem az országát.


Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!