Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Hexameter írása
joversek 2020. április 18. 08:52 olvasva: 1544
Mi az a hexameter? Kezdjük a magyarázatot az elején! Az egyes szótagok lehetnek hosszúak vagy rövidek. Rövid egy szótag, ha a benne lévő magánhangzó rövid (aeioöuü), hosszú pedig akkor, ha a benne lévő magánhangzó hosszú vagy egy rövid magánhangzót két mássalhangzó követ. Könnyen követni tudod az általad írt szavak szótagjainak hosszúságát a Poet versszerkesztője segítségével, ami gépelés közben a magánhangzók alatt azonnal jelzi a rövid (U) és hosszú (-) szótagokat. A hexameter ezen szótagok bizonyos szabályok szerinti váltakozásából áll elő.
A hexameter hat verslábból áll, egy-egy versláb lehet spondeus (két hosszú szótag: - -) vagy daktilus (egy hosszú és két rövid szótag: - U U). A hexameter esetében az utolsó versláb spondeus, az utolsó előtti daktilus, a többi pedig szabadon lehet a kettő közül bármelyik, minden daktilus helyett állhat spondeus is. A teljes sor tehát a spondeusok és daktiluok hatos sorozata, pl. - U U - U U - U U - U U - UU - -. Azt, hogy valóban sikerült-e megfelelned a spondeusok és daktilusok ilyesféle sorozatának, a Poet verselemzőjében tudod ellenőrizni, ez a sorok végén jelzi, ha az adott sor hexameter.
Hexametert írni egyáltalán nem egyszerű dolog, azonban a fenti két programmal és egy kis gyakorlással könnyen bele lehet tanulni. Érdemes szem előtt tartani, hogy egy szó végi rövid szótag, amennyiben egy mássalhangzó követi, hosszúvá változtatható azáltal, hogy a következő szót mássalhangzóval kezded. A megfelelő szavak megtalálásához nagy segítség lehet a Poet rímszótára, ahol egy legörülő menüből kiválaszthatod a keresett szó ritmusát is (ez egyébként külön fülön elérhető a versszerkesztőből is). Sajnos a keresőmezőbe mindenképp bele kell írni valamit ahhoz, hogy legyen eredmény, de így is lehet használni: válaszd ki a -UU ritmusképletet (daktikus), írj bele egy rövid magánhangzót két * közé (pl. "*a*"), és máris olyan szavakat kapsz, amiket használni tudsz a versedben. Az eredményeket szűkítheted szófaj szerint vagy mássalhangzókat is beleírva a keresési kifejezésbe.
A fenti módszer használatával próbáljunk meg egy hexametert írni! Először rákeresek a "*o*"-ra -UU ritmusképlettel. Az eredményből válasszunk egy olyan szót, ami jónak tűnik mondatkezdéshez, legyen ez jelen esetben például a "célodat". Mivel mássalhangzóval végződik, ahhoz, hogy az utolsó szótag rövid maradjon, a következő szónak magánhangzóval kell kezdődnie, ezért így keresek valamit: "a*". Az "áldani" szó megfelelőnek tűnik.
A sor eddig így fest:
Célodat áldani
- U U - U U
Maradjunk a daktilusnál. Most kezdődhet a szó mássalhangzóval is, mivel az előző szó rövid magánhangzóval végződött, és csak akkor válna a szótag hosszúvá, ha két mássalhangzó állna utána, ettől viszont nem kell félnünk. Nem szükséges, hogy minden szó három szótagos legyen. Ide jól illik például a "vagy" szócska (a "gy" egy mássalhangzónak számít), tehát odaírom, és keresek egy két rövid szótagból álló, mássalhangzóval kezdődő szót, hogy kijöjjön a hosszú-rövid-rövid. Ezzel egy kicsit megnehezítettük a dolgunkat, ugyanis ide valamilyen "ni"-re végződő főnévi igenév lenne jó, azonban abból két szótagos nincsen. A három szótagos szó is problémás: mivel "ni"-re végződik, az utolsó szótag mindenképpen rövid lesz, márpedig a spondeus és a daktilus is hosszú szótaggal kezdődik, és nehéz lenne ezt a rövid szótagú szót egy két mássalhangzóval kezdődő szóval változtatni hosszúra. Emiatt inkább egy négy szótagú szót keresek, ami "ni"-re végződik és a ritmusképlete "UU-U", és (emlékezzünk a "vagy" szócskára!) mássalhangzóval kezdődik. Ez utóbbit nem írom bele a keresési kifejezésbe, mivel akkor meg kellene adnom hogy milyen betűvel kezdődjön, és az nagyon leszűkítené a találatokat. Kikeresem majd magam a találatok közül a megfelelő szavakat. Tehát arra keresek, hogy "*ni" és "UU-U" ritmusképlet. A "hanyagolni" szó megfelelőnek tűnik:
Célodat áldani vagy hanyagolni
- U U - U U - U U - U
A hexameterből még egy U-UU-- rész maradt hátra. Mivel most egy rövid szótag jön, és az "is" szócska pont illik ide, ezért ezt be is írom: "Célodat áldani vagy hanyagolni is". Adja magát a "lehet" szócska, de ide sajnos olyan kell, ami magánhangzóval kezdődik (különben az "is" szócska hosszúvá válna a két mássalhangzó miatt), és hosszú szótaggal kezdődik, a "lehet" pedig egyiknek sem felel meg. A "*a*" és "-UU"-re keresve az "alkalom" szót találtam, de azért megnéztem még az "e*"-ot is, és így az "esztelen" szót találtam, ami szintén egész jó:
Célodat áldani vagy hanyagolni is esztelen
- U U - U U - U U - UU - U U
Itt most aztán egy magánhangzóval kezdődő, két hosszú szótagú szó kell, de mivel egy vesszővel akár egy új gondolat is kezdődhet itt, könnyű dolgunk van:
Célodat áldani vagy hanyagolni is esztelen, elménk
- U U - U U - U U - U U - U U - -
Most, hogy kész a sor, érdemes ellenőrizni a verselemzőben, hogy kiírja-e, hogy hexameter lett. Szerencsére igen. :)
Valódi vers írásakor persze nem akarod, hogy a talált szavak határozzák meg, hogy miről szóljon a műved. Emiatt hasznos, ha meglévő téma esetén először szavakat gyűjtesz, amik megfelelőek lehetnek a vershez (ezeket felírhatod például a versszerkesztő Jegyzetek fülébe), és utána ezek közül (is) tudsz válogatni.
Sok sikert, és ha írtál valamit, küldd el kommentben! :)
Mikijozsa2021. február 22. 21:51
szép feladat noha nem nagyon értjük mert különösnek
tűnik a formáját is módszeresen megszokni úgy
mint valamely kötetlent
galambosidaniel2021. február 22. 08:46
Ezt a hozzászólást a szerzője törölte.
galambosidaniel2021. február 22. 08:45
Ezt a hozzászólást a szerzője törölte.
DanyiDenesDezso2020. április 19. 05:20
Ezt a hozzászólást a szerzője törölte.
DanyiDenesDezso2020. április 19. 00:50
Ezt a hozzászólást a szerzője törölte.
Törölt tag2020. április 18. 22:18
Törölt hozzászólás.