Szájtár 🦉
GondolatokA percek súlya...
A percek súlya...
Amit elengedünk, az tanít meg élni...
Van, hogy az idő nem folyik,
hanem ránk nehezedik,
mint egy láthatatlan égbolt,
ami alatt csendben tanulunk létezni.
Nem rohan, nem siet,
csak rétegről rétegre rakódik ránk,
(emlékek pora)
kimondatlan szavak árnyéka,
elmulasztott ölelések hűvöse.
Egyszer csak ott állunk,
két pillanat között s nem tudjuk,
melyik az, amelyik még a miénk,
ami volt, már nem hív vissza.
Hiába mondanánk másképp,
hiába maradnánk még egy percet,
az ajtó becsukódott mögöttünk,
de ami jön, az még néma.
Nem ígér semmit,
nem árul el semmit,
csak vár, s ebben a várakozásban,
valami különös szabadság születik.
Mert ott a bizonytalanság közepén
kérdez meg minket, az élet először igazán.
Mit viszel tovább?
Mit hagysz itt végleg?
S kit engedsz közel újra
ahhoz, aki már nem ugyanaz, mint régen?
Néha azt hisszük, az irányt kell megtalálni,
Pedig sokszor csak meg kell állni.
S hagyni, hogy valami bennünk,
lassan kimondja az igazat,
nem hangosan, nem erővel,
hanem úgy, ahogy a hajnal érkezik.
Észrevétlenül, mégis biztosan,
ez a hang nem sürget,
nem kér bizonyítékot,
nem fél a csendtől csak vezet.
S ha egyszer követni kezdjük,
észrevesszük az idő sem ellenség többé,
mert nem elvesz, hanem formál,
elvesz, igen, hogy helyet adjon.
Elvesz, de csak azért, hogy helyet adjon,
annak, akivé válhatunk,
a múlt nem lánc többé, hanem gyökér,
Nem tart vissza, hanem megtart.
A jövő pedig nem szakadék,
hanem tér, ahol végre lélegezni lehet,
s talán az élet legcsendesebb titka az,
hogy nem az számít mennyi időnk van.
Hanem az, hogy merünk-e jelen lenni benne
mert van, ami eltűnik, mint eső a meleg kövön,
s van, ami csak akkor kezd élni,
amikor végre nem félünk elveszíteni.
S amikor ezt megértjük,
nem kapaszkodunk többé görcsösen,
csak kinyitjuk a kezünket,
hagyjuk, hogy ami maradni akar maradjon.
Ami menni akar menjen,
ami most születik meg bennünk,
az végre nem a múlthoz tartozik,
és nem is a jövőhöz.
Hanem hozzánk.
Itt.
Most.
Igazán.
Nem az órák múlnak, mi változunk bennük...
Az idő, amely bennünk lélegzik...
Nem az órák múlnak, mi változunk bennük...
Nem az idő siet,
nem az idő rohan,
hanem mi sodródunk át rajta,
mint kavics a folyó sodrán.
Néha észre sem vesszük,
csak amikor már messze járunk attól,
akik egykor voltunk,
idegenként köszön ránk a tegnap.
Mondják gyorsul minden,
de talán nem is gyorsul,
csak kevesebbet kapaszkodunk,
egyre többször engedünk el.
Egy-egy pillanatot,
ami könyörgött volna, hogy maradjon,
egy érintést,
egy kimondatlan szót.
Egy félmosolyt, ami sosem ért célba,
hiába nyúlunk vissza utána,
az idő nem fordul meg,
nem kérdez.
Nem vár,
De van valami,
ami mégis a miénk marad,
a választás.
Hogy mit kezdünk azzal,
ami még előttünk van,
hogy mit engedünk be,
mit zárunk ki végleg a csend mögé.
Ki ülhet le mellénk az úton,
s kitől köszönünk el végre,
nem haraggal,
hanem egy halk, megértő bólintással.
Nem baj, ha néha eltévedünk,
az utak nem mindig egyenesek,
a térképek is gyakran hazudnak,
de bennünk él egy iránytű.
Ami nem északot mutat,
hanem igazságot,
hívhatod bárminek,
szívnek, csendnek.
Belső hangnak,
vagy valami nálunk nagyobbnak,
ami mindig tudja,
merre van a „jó”.
Csak ritkán halljuk meg,
mert túl hangos a világ,
s túl félősek vagyunk
a saját válaszainktól.
Amikor végre figyelünk rá,
valami megváltozik,
nem az idő válik lassabbá,
hanem mi leszünk jelen.
Akkor a múlt már nem teher,
hanem tanítás,
egy könyv, amit nem kell újraírni,
csak megérteni.
S a jövő sem ijesztő többé,
hanem egy nyitott ajtó,
amin nem kötelező azonnal belépni,
de tudjuk, hogy vár ránk.
Vannak dolgok, amik elmúlnak,
végleg, visszavonhatatlanul,
mint egy lehunyt szem utolsó fénye,
egy utolsó pillantás.
S vannak dolgok,
amik csak akkor születnek meg,
amikor már azt hittük,
minden véget ért.
Talán az élet nem más,
mint megtanulni különbséget tenni,
a kettő között,
és amikor végre megértjük.
Nem akarjuk többé visszatartani az időt,
csak élni benne,
igazán,
csendben.
Egyszerűen,
úgy, hogy amikor majd újra hátranézünk,
ne azt kérdezzük,
„miért múlt el ilyen gyorsan?”
Hanem azt mondjuk,
„igen… ez az én időm volt.”
Gondolatok 🤔
Gondolatok !
————————————
Igaz......(?). (!)
Más olvasni egy üzenetet, és más hallani egy beszédet.
A szavaknak éle van:
—A szavak olvasva, és kimondva is beszélnek.
Talán ez volt mindig a probléma:
—A félreértések.
—Na, meg az évek, és a napi megpróbáltatások.
—Sokszor a hallgatás.
— A bizalmatlanság, mind a kettőnk részéről.
Ez nem egy csoda.
"Ez a kettőnk akarata."
—Isten akarata ?
—Isten vezénylése ?
—A találkozás.
— Az elszakadások.
— És mindig a visszatérések.
De érdekes műveletek.
—Mindig visszatérés.
Szerinted mi ez ?
Egy hosszú mese ?
—Igaz mese.
Várod a végét, de mindig jön egy újabb, folytatás, - kezdet.
Utána te ismét visszabújsz a csigaházadba.
Ez egy magyar mondás.
"Olyan vagy, mint a virág.
Ami várja a nap melegét.
A napsugarak hozzák a mosolyod.
De egyik pillanatról a másikra, egyszer csak beborul az ég.
És te visszahúzódsz, mint csiga a házába."
Ez az ami engem mindig megtéveszt.
Nem tudlak követni.
Igen, VIRTUÁLIS.
Nem látsz értelmet, de követed.
Látszólagos, de nem valódi.
Elméletben létezünk, de még sem vagyunk ott egymásnak.
Olyasvalami, mint egy játék ? (???)
ugye nem, nem csak játék ?
Egy életre szóló emlék.
De nem mindegy, mit viszel magaddal emlékbe.
Öreg napjaid emlékei:
—Szépségek vagy hazugságok.
Én csak azt tudom mondani.
Néha úgy érzem velem vagy.
Sokszor viszont úgy érzem, inkább ellenem vagy.
Igen ez az, ami mindent elront.
A bizonytalanság:
—Egyik nap a kedvességed.
—A másik nap a hallgatásod.
Mint most is.
Tudom, elfoglalt vagy.
Nekem is vannak napjaim, amikor elfoglalt vagyok.
—De én nem tagadom le magam.
—Én nem sajnálom a perceket tőled.
—Én nem nap, napok, hetek után vagyok itt neked.
—Nem tűnők el. ( Kivétel, ha már dühös voltam.)
Rossz érzés a bizonytalanság.
Hogy 'komolyan vesznek, vagy csak 'játszanak velünk.
—Mert nem mindegy, hogy milyen emléket zárunk a szívünkbe.
Akkor is, ha csak elméletben létezünk.
—A szív nem hazudik.
—A szív sohasem fog hazudni.
♣A csend alatti hang....♣
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
. . ♣A csend alatti hang....♣
Nem tegnap született bennem ez a szó,
csak most tanult meg járni,
sokáig aludt egy mély repedésben,
ahol a fény nem kérdez, csak vár.
• Ott gyűlt össze minden,
amit nem mondtak ki időben,
elfelejtett igenek, félbehagyott remények,
s a „majd egyszer” pora a szív alján.
♣
Ez a hang nem haragból jön,
nem is könnyből, inkább abból a pontból,
ahol az ember már nem fél elveszíteni önmagát,
mert rájött —régen elveszett.
• Most tör elő, nem hangosan, nem rombolva,
mint gyökér a kő alatt, ami nem kér engedélyt,
csak élni akar furcsa felismerés ez,
ami sokáig csend volt, nem üresség volt.
♣
Hanem érlelődés, mint mag a sötétben,
ami tudta, mikor kell megrepednie,
s amikor végre felszínre ér,
nem bosszút kér, nem tapsot vár.
• Csak helyet a világban, ahol kimondható:
„Itt vagyok. Végre.”
Mert minden mélyben szunnyadó igazság,
egyszer megunja a hallgatást.
♣
S akkor már nem lehet visszatenni oda,
ahonnan jött, ahonnan feltört.
2026.
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
⚖️ Emberség nélkül... ⚖️
⚖️ Emberség nélkül... ⚖️
⚖️A hatalom árnyékában...⚖️
Látod,
milyen lett
ma a világ?
csak
döbbenten nézünk
s belül ordít
a hiány
a szem mögött
ott lapul
a szándék
minden kézfogásban
ott rejlik
az árnyék
az emberek
már rég
nem társak
hanem csak
holmi versenytársak
az ügyesebbek
szavakkal bántanak
nem hagyja el ajkukat
a baráti biztatás
a lassabban járó
beteg kezeket lenézik
Jár dicséret
ha valaki
többet tesz ?
vagy
csak az irigység
csak suttogás
"Ő biztosan csak hízeleg !"
a szavak
mérgek lettek
nem vigasztalások
kibeszélésből nőnek ma
egymást közt
mély árkok
egy kis hiba
s már
terjed a szó
„Hallottad?
azt mondják
ő volt a hibás
tudod jól
a közösség széthull
mint
repedt üvegdarab
mindenki fél
hogy
majd valaki
ellene szavaz
az együttműködés helyén
most gyanú terem
a jóindulat is
gúny tárgya
mert ritka
mint a fehér bálna
s jön a főnök
kinek hatalmat adtak
nem tudja
mit kezdjen vele
csak parancsolgat
nem tanult meg
hallgatni,
sem érteni
más szót
csak
a saját hangját hallja
mint
egy király
a trónon
lenéz
ítél
parancsol
büntet
s nevet
nem látja
hogy ezzel
magát sebzi meg
Mert a tisztelet
nem születik
hatalomból
csak abból
ki szívből vezet
s nem pusztán szavakból
de ma
könnyű szóra jön
a rideg válasz
„Ha nem tetszik
hát menj
lesz helyetted más !”
nem látják
hogy ezzel lelket törnek
s lassan
mindenki csak
félve lépdel
De hol maradt
a jóság
az emberi szó?
Hol a kéz
mely segít
nem taszít
nem vádol?
a munkahely
több már
mint kenyérkereset
ott él az ember
ott fogy el a lelked
ha sebzett
s mégis
ott is vannak
akik mások
akik nem hagyják
hogy a világ
rájuk boruljon
Ők
nem kiáltanak,
csak teszik a dolgukat
csendben
tisztán
ahogy azt
a szív súgja
mert lehet,
hogy a rossz
ma hangosabb
de az igaz ember
fénye
maradandóbb marad
a hatalom elillan
a gőg elszáll
de az emberség
az
mindig hazatalál
