Elmondanám... "Mit jelent nekem a haza" pályázatra

ariamta•  2016. június 5. 21:01

Elmondanám könnyekkel telve,

mit jelent számomra a haza,

ha két karommal átölelve

lehetnék milliók vigasza.


Ha hangom messze hallatszana,

túl a Vén Európa egén,

ha könnyzápor már nem hullana,

és nem lenne gyászos a zeném.


Elmondanám, mindenki hallja,,

ki messze földekre távozott,

ki magát még magyarnak vallja,

de annak is, ki elkárhozott.


Emlékezz csak, hogy mit éreztél,

míg a Duna partján sétáltál,

s mielőtt még hazaérkeztél

egy-egy oszlopnál meg-megálltál.


Elmerengtél a habok között

vígan játszó halakat nézve,

s fenn a Várban, a Lánchíd mögött

kerested a múltat fürkészve.


A Mátyás templom falai közt

isteni vigaszra találtál,

s nem messze a Dunánál, szemközt

az új törvényekre (nem) vártál... 


Fentről nézve kis ékszerdoboz

Budapest, az álmok városa,

ezernyi szentjánosbogár hoz

fényt és csillogást a városra.


És tudd, és fájd mindazt a hiányt,

mit egy elvétett magyar szó ad,

mikor elméd az égbe kiált:

idegenben kergetsz álmokat.


Emlékezz csak a Balatonra,

az északi part hegyeire,

a magyar tenger habjaira,

ha nincs már ír a sebeidre.


S a híres borvidékek, látod,

mindez már többé nem a tiéd,

az újdonságok, s régiségek...

már mondanál érte szentmisét.


A Tisza és vad holtágai,

mindez számodra már csak emlék,

a Körös, s Rába sodrásai

magukat lelkedbe égették.


Tudom, ez fáj neked, vagy mégse?

De ez még az én édes hazám,

a Kárpátok lágy ölelése

idézi, mit adott ősapám.


Elmondanám könnyekkel telve,

mit jelent számomra a haza,

ha két karommal átölelve

lehetnék milliók vigasza.


De megszólalni nem tudok már,

csak csendben figyelek és várok,

s veled üzenem sólyommadár,

még nyílnak nálunk vadvirágok.


2016. június 4.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

ariamta2016. június 6. 19:15

@Csinaj: köszönöm szépen

ariamta2016. június 6. 13:14

@Rozella: Igazad van, a politikát és a hazát külön-külön kell kezelni. Igyekeztem nem közhelyekkel teletűzdelni a verset, de én tényleg így érzem. Köszönöm, hogy itt jártál.

Rozella2016. június 6. 09:37

Lassan eljutunk oda, hogy a sólyommadár pejoratív jelentést kap, éppúgy kisajátítják, devalválják, mint a kokárdát.. de nem ezen múlik, szerencsére. Ha valaki ma le meri írni őszinte érzelmeit a hazáról, azonnal nemezetieskedő meg magyarkodó, stb. lesz. Ma az az erény, ha minél jobban pocskondiázni és utálni lehet.., mert összekeverik a politikát meg a közéletet a Hazával... Szomorú. Az utolsó vsz. nekem ezért tetszett különösen...

Csinaj2016. június 6. 08:44

igazi jó vers

ariamta2016. június 5. 22:23

@Mikijozsa: Köszönöm a gondolataidat, hasonlóan érzek én is, amikor erről a témáról van szó. Köszönöm, hogy olvastál!

Mikijozsa2016. június 5. 21:16

Szivem szakad mwg mikor ilyen témájú verseket olvasok, de látom te nagyszerűen fogalmazol, ezért külön hála, egyébként én a trianoni filmeket se bírom nézni, borzalom ahpgyan tönkretették ezt a népet s még nagyobb borzalom ahogya hazaárulnak ma is sokan, ebből csak egy kiút lehet, mégpedig az hpgy a migracok megbosszulnak mondent helyettünk, majd kiderül... De a lénywgről ne feledkezzek mev, nagyon szép a versed, gratulálom