Ki a Pygmalion

amer•  2015. április 22. 22:33

Az önmagát megvalósító jóslattal már az ókorban is foglakoztak, ma a szociálpszichológiai kutatások egyik fontos témája, mivel bizonyított, hogy annak az embernek, aki bízik saját képességeiben és a fejlesztésre kiválasztott embertársai felé pozitív elvárásokkal lép fel, annak elvárásai rendszerint valóra válnak. Ezek az emberek sikeres mesterek és mentorok lesznek.


G. B. Shaw Pygmalion című színművét a színházba járók és a mozirajongók egyaránt ismerik, hiszen több nagysikerű filmnek is témája volt. A történet az ókori Pygmalion-monda modern változata. Az eredeti a saját művébe szerető szobrászmester, Pygmalion, és alkotása Galatea, a gyönyörű nőszobor története, a modern változat Higgins professzor és tanítványa, Doolittle kisasszony között kialakult különleges kapcsolatról szól. Higgins nyelvészprofesszor, a modern Pygmalion, saját képességeiben bízva, elvállalta, hogy a londoni szlenget beszélő Elisát megtanítja Shakespeare nyelvére. A tanulási programban nem csupán tanított, hanem olyan elvárásokat támasztott Elisa Doolittle-lel, az egyszerű virágárus lánnyal szemben, amelyeknek teljesülése alapján ő – képességeiben és személyiségében megerősödve - igazi hölggyé vált.

A Pygmalion-effektusnak nevezett elvárás hatás akkor következett be, amikor a professzor nem csupán felkészítette tanítványát, hanem annak fejlődését látva, szembesítette őt a valóságos elvárásokkal. A történet szerint, amikor annyira bízott saját és tanítványának eredményeiben, hogy bemutatta őt a királyi udvarban, ahol az elért siker Elisát is megerősítette. A jelenség kulcsa nem az elvárások puszta növelése (a fárasztó tanulás, munka), hanem azok pozitív közvetítési módja (a megerősítő sikerélmény).

A Pygmalion típusú emberek ismereteiket és képességeiket rendkívül tudatosan használják, erős önbizalommal rendelkeznek, ennek alapján képesnek érzik magukat tudásuk átadására, mások fejlesztésére. Ez ad bátorságot nekik ahhoz, hogy tanítványokat válasszanak, vállaljanak, és azokat képessé tegyék magas elvárások teljesítésére. Oly módon teszik ezt, hogy saját hitükből, önbizalmukból annyit adnak át munkatársuknak vagy tanítványaiknak – előlegezett bizalom formájában – amennyi ahhoz szükséges, hogy leküzdve kishitűségüket, elérjék a kitűzött célt.

A Pygmalion-effektus a szülő – gyermek, a tanár – tanítvány vagy a mester –inas kapcsolatban egyaránt, és hasonlóképpen működik. Az effektust, önmagát megvalósító jóslatnak is nevezik, mivel hatása arra alapul, hogy ha valamiben hiszünk, bekövetkeztében bízunk, akkor cselekedeteinket ez irányítja, aminek következtében meg is valósul.

Tapasztalatok mutatják azt is, hogy az önmagát megvalósító jóslat negatív vonatkozásban is működik. Például, ha a tanárok egyes tanulókról eleve feltételezik, hogy azok gyengébb képességeik miatt rosszul fognak teljesíteni, akkor kevesebbet foglalkoznak velük, ritkábban kérdezik, nem kapnak igazán nehéz és kreatív feladatokat, ugyanakkor az átlagosnál többször részesítik őket dorgálásban, elmarasztalásban. Ezáltal ezek a tanulók nemcsak negatívan motiváltak, hanem ténylegesen rosszabb tanulási helyzetbe kerülnek szerencsésebb társaikhoz viszonyítva, ezért törvényszerűen azoknál gyengébb eredményeket érnek el.


A Pygmalion-hatás annak megértése, hogy az emberek azzá válnak, amiben hisznek. Az ember sosem tud elérni olyan célokat, amelyeket nem mer megcélozni, mert azt hiszi, nem képes elérni azokat. A Pygmalion pozitív motivációja ezt az élethelyzetet segít leküzdeni.

Mindenkinek szüksége van arra, hogy fontosnak, értékesnek érezze magát. Ha valaki ilyen jelzésekkel, visszacsatolásokkal közelít a másik ember felé, annak fontos szükségleteit elégít ki, ezért abban pozitív érzéseket alakít ki önmaga és az általa képviselt dolgok iránt. A mester és a tanítvány ily módon találják és fogadják el egymást. Most már a Pygmalionon múlik, hogy társa higgye el magáról, nagy dolgokra képes. A folyamat utolsó, egyben talán legnehezebb szakasza az, amikor a tanítvány elérte a kitűzött célokat, és önbizalmában megerősödve saját útjára akar lépni. A filmbeli Higgins professzornak is ez bizonyult a legnehezebb feladatnak. Az igazi Pygmalionok azonban ezt a helyzetet is meg tudják oldani.

A fent elemzett hatásokat Goethe az alábbi módon fogalmazta meg tömören és kristálytisztán:
˝Ha valakivel úgy bánsz, amilyen, akkor az olyan is marad, de ha úgy bánsz vele, amilyennek lennie kellene, akkor olyanná válik.˝ Ezek egy igazi Pygmalion gondolatai.

 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

amer2015. április 24. 07:13

Kedves Tímea, Süni és Rozella, köszönöm, hogy benéztetek hozzám egy kis beszélgetésre, gyertek máskor is!

Rozella2015. április 23. 20:53

Remek a gondolatmeneted, logikus, érthető. Jó ilyet olvasni. A címbeli kérdésre te magad megadtad a végén a választ is, mert Goethe szavaival megmutattad, egy "igazi Pygmalion" hogyan gondolkodik. Bármilyen furcsa, de József Attila verse jutott most az eszembe, amiben azt mondja a "Mamáról": "álmában tiszta kötényt hordott, a postás olyankor köszönt néki" A Mama ezt csak álmodta, de olyankor Nő volt, és nem egy görnyedt, megfakult mosónő... és Attila ezt látta, tudta, hiába állítja a versében épp az ellenkezőjét. Szinte ő álmodott a Mama helyett is. Bocsánat, ha elkalandoztam a tárgytól kicsit... (bár te is eljutottál az ókortól a My Fair Lady-n át Goetheig... ami nem kis távolság. Nagyon megérintett az írásod.

Sun682015. április 23. 18:52

Ami volt, azon már változtatni nem lehet, de ami még ezután jön, ott még lehet másként... Alaposan elgondolkodtattál... Köszönöm.

Ametisz2015. április 23. 14:24

Igen vannak ilyen emberek, akiket talán úgy fogalmaznék meg, hogy "lelki tanítók". Ha ilyen ember közelébe kerül valaki, akkor Ő...igen meggyújthatja azt a "tüzet" bennünk, amely árasztja felénk a sok bíztató pozitív energiát - kívülről, de bizony ahhoz, hogy beindítsuk a "lángot, az izzást" azt nekünk belülről kell megtennünk. Betörni belső világunkba " erőművünkbe " az a legnagyobb feladat, és ott megtalálni a kapcsológombot ahhoz, hogy beinduljon és folyamatosan "lángoljon az a tűz"....ahhoz mi saját magunk vagyunk a kulcs!
Nagyon örülök, hogy olvashattam erről! Élmény volt! Nagyon köszönöm!!!! :)

Törölt tag2015. április 23. 13:38

Törölt hozzászólás.

amer2015. április 23. 12:55

Kedves Bianka, mindannyiunk életében előfordulnak ilyen sorsunkat alakító segítők.

amer2015. április 23. 12:53

Kedves Jolán, a Pygmalion típusú ember nem akarnok zsarnok, hanem segítő, támogató és tanító ember, aki abban is következetesen segít, hogy ne elégedjünk meg a silánnyal, ha bennünk van a képesség a jobbra.

Bianca2015. április 23. 12:16

Pygmalion olykor a szükséges, nagyon kellő gyújtózsinor, a felszabadító, a kibontó. Jó volt olvasni!

Molnar-Jolan2015. április 23. 12:01

Ám ha túl magasra helyezzük a lécet, és többet kívánunk, mint azt elérni képes a "tanítvány", abból sem születik semmi jó.

amer2015. április 23. 11:56

Vannak gondolatok, amelyeket időnként fel kell frissíteni, hogy hasznunkra válhassanak. Köszönöm kedves Kinga, Mária és Imre, hogy társultatok ehhez!

Kicsikinga2015. április 23. 11:30

Alátámasztottad a lényegét mindannak, amit írtál, hiszen azáltal, hogy megosztottad gondolataidat, elindítottál egy folyamatot az olvasóidban, tehát, mintegy Pygmalionként ösztönzöd arra, hogy magába nézzen, értékelje, esetleg mérlegre tegye magát.
Nagyon jó, Mr. Higgins!

csillogo2015. április 23. 07:41

"A Pygmalion-hatás annak megértése, hogy az emberek azzá válnak, amiben hisznek. Az ember sosem tud elérni olyan célokat, amelyeket nem mer megcélozni, mert azt hiszi, nem képes elérni azokat. A Pygmalion pozitív motivációja ezt az élethelyzetet segít leküzdeni."

Ez már egyszer régen volt fent a blogodban, de mindig nagyon időszerű!:)

petruchio2015. április 23. 07:22

A két történetet jól ismerem, de eddig én nem kapcsoltam össze őket...érdekes megközelítés.
Amit írsz nagyon igaz. Nekem is meg kellett tanulnom, hogy higgyek magamban és értékeljem önmagam. Az akarati tényezők mindenre kihatnak alapból. A rákom esetében Debrecenben a professzor így fogalmazta ezt meg:
"Imre, nem csak a kezeléseink segítettek Önnek, az Ön élni-akarása legalább annyit. Az életigenlése, a pozitív energiái segítették"

Biztos nem olvasta a "halál-verseim" ...:DDD....de elárulom, hogy mások a versek és más a való élet....sokszor vagyok elkeseredett, de mindig talpra tudok állni....

gratulálok az írásodhoz....