Peperoncino és paprika

marchese•  2016. február 13. 10:02

A tánc


Kétfajta embertípus van. A táncos lábú és az olyan, akinek a lábában nincs benne a bugi.

Párválasztásnál általában úgy hozza a bunkó sors, hogy különböző érdekeltségű egyedek akadnak egymásba. Mert igen, a szerelem, ha már vak, azért nem mindennapi humorérzékkel van megáldva.

Az esetek túlnyomó többségében a csajok szeretnék a táncparkettre vonszolni párjukat és a hímek menekülnének farokbehúzva fénysebességgel.

Nálunk ez, mint széles körben ismert, pont fordítva van. Lorenzo Fred Astaire, alapjáraton 200-as fordulatszámmal, én pedig a partykiller, botlábú balfék a családban.

Azt tudni kell hozzá, hogy az én lávavérű olaszomnak nem a klasszikus balett vagy a Wiener Walzer jön be, melyeknek a ritmusa még illegális serkentők nélkül követhető, illetve a térd- és derékízületeknek sem kell gumiból lenni hozzá. Dehogy! A latin-amerikai táncok! Az a tuti.

Azt írja a net, hogy ellentétben az európai táncokkal, ahol a mozgás a test központjából indul ki, a latin-amerikai táncoknál kiemelt hangsúlyt kap a testrészek izolációja. Akkor már értem! Én ehhez nem vagyok eléggé szétesve!

Ezen kívül alkatilag is teljesen alkalmatlan vagyok a már genetikailag vékonyka, nyakigláb sziluettemmel. Nézzétek meg, milyen nőstények ropják ezeket a táncokat! Alacsonyabb termet, darázsderék, meg olyan hátsó, amin simán megáll a sör. Üveges is, dobozos is. Haladóknál még a korsó is. Az a mozgás, ami náluk csábító, szexi és dögös, az nálam olyan, mintha egy csípőficamos gazella próbálna parázson járni. A magamról formált képemet a nézésemről meg a járásomról egyszerűen nem tudom összeegyeztetni ezekkel a risza-királynő mozdulatokkal.

Kapcsolatunk szivárványos hajnalán még voltam olyan rettenthetetlen, fiatal és naiv, hogy  elmentem vele egy salsa tanfolyamra. Már akkor sem igazán hittem benne, hogy ez az a tehetség bennem, ami nincs kiaknázva, mert az óra előtt kellett egy kis alapozás. De csak nőiesen, pezsgő formájában,  csak azért, hogy ne legyek merev, mint a rigor mortis. Lorenzo már akkor is kettő tanult lépésből el tudott táncolni egy félórás koreográfiát 10 perc alatt.

Aki ismer bennünket, azt is tudja, hogy Lorenzo egy hangyányit (egy fejjel) alacsonyabb nálam, ami nem gond, mert ő ezt szellemi fölényével simán kompenzálja. Itt most mosolyogtam egy kicsit.

Viszont a magasságkülönbség jelent némi fennakadást a veszettül pörgetős-forgatós táncoknál. Ez ugyan enyhíti a gyakran fellépő orientáció-deficitet, de jelentősen halványítja Lorenzo produkciójának fényét. Ó, jajj. Ilyenkor szigorúan rám villan tekintete, persze nem feledve 24 karátos mosolyát a külvilág felé. „Ne engedd már el folyton a kezem! Akkor nem jön ki a lépés!” Néha nyomatékosítja a megrovást egy-két nyomdafestéket nem tűrő áldással. Én meghunyászkodom, mondok két butát és három csúnyát neki a fordulatok között és próbálom az ötszörösen dupla piruetteket, magassarkúban, félig guggolva, amolyan csimpánzosan, Lorenzo másfélszeres tempójában végrehajtani. Közben sírni lenne kedvem. Elképzelem magam kívülről. A humorérzékem szedi a motyóját és elindul az Antarktisz felé. Van az a csapás, amit már nem bír el.

Néha az is gond, hogy mert ugye ketten kell, hogy táncoljuk a táncot, tehát kéne az összhang. Ez egy újabb konfliktusforrás, mert ki vezet, kit, mikor én nem ismerem a lépéseket, ő többnyire improvizál, mert neki persze bármi jól áll. Ezerszer próbáltam elmagyarázni neki, hogy a hunyorog és bólint, valamint csavarja az ujjam csontot repesztve, számomra nem elegendő vezetés a táncban.

De nem tudom, miért aggódok ezen, úgyis mindenki Lorenzot nézi. Ő, Patrick Swayze önbizalmával lép fel illetve ad elő. Olyan meggyőző és magával ragadó, hogy azt hiszed, a Dirty Dancingbe csöppentél és gondolkodás nélkül ugranád nekifutásból a kitartós pózt. Büszke is vagyok rá, csak ne nekem kelljen tekergőzni kétségbeesetten a színpadon a rivaldafényben. Ezért mikor buli van, mindenki nagy örömére, be szoktam dobni őt a közösbe. Igaz, egy-két dörgölőzős táncnál erősen ráncolom a homlokomat, de az eddigi tapasztalat szerint, végül úgyis velem jön haza!

Bár egyszer voltunk egy Lady Salsa nevű musical-en, ahol a végén a szereplők lejöttek a közönség közé. Ahogy néhányan animáció gyanánt lefelé szállingóztak, úgy Lorenzo felsunnyogott a színpadra és beilleszkedett a darab drámájába. Azt hittem, a végén még elviszi a vándorcirkusz.

Nekem sajnos hasonló sikerélményem nem volt a tánc terén, nem is igazán vágyom rá, ez irányú ambícióim óvodás koromban hallhattak ki. Viszont szerintem két ember nem azért él együtt, hogy korlátozzák egymást ill. keserítsék egymás életét, ezért Lorenzo és köztem az a megállapodás született, hogy neki szabad, nekem viszont nem muszáj.  Így ha látjátok őt más lányokkal lejteni és facebook-fotókon feszíteni épp nem mellettem, nyugi van, tömeghisztériára semmi ok. Nem válunk! 

Így happy end a táncos story!

marchese•  2016. február 12. 15:08

Valentin-napi horror

Közeledik a Valentin nap, ami azért olasz közeli szenvedélyes, romantikus körökben egy megünnepelendő event. Nekem is az volt, legalábbis pár évvel ezelőttig.
Akkor hosszas tervezgetés után kitaláltam, hogy egy osztrigás, champagnie-s bulival fogom meglepni Lorenzot.
Ezzel még azt is bevállaltam, hogy kapok esetleg újra egy osztrigás ételmérgezést, mint évekkel ezelőtt. Ráadásul az még Palermóban volt, ahol a kórház inkább emlékeztet egy közép-afrikai nagyváros állomására. Sok jövés-menés, kevés személyzet, ergo nulla wc papír. Pedig az ételmérgezés már magában halál közeli élmény, nem kellenek hozzá még a nehezített higiéniai körülmények és akadálypálya. Úgy érzed magad, mint az asztronauták a 8. utas a halálban, röviddel azelőtt, amikor kiugrik a hasukból a szörnyecske. Csak az alien-né átváltozott osztriga még előtte átrendezi az belső szerveidet, anatómiádat. De mindegy! Valentin-nap az Valentin-nap!
Hozattam hát friss osztrigát a bécsi tengerről és rendeltem Moét, a jobbik fajtából. Arra sajnos nem számítottam, hogy az osztrigát nem az számomra jól ismert, étteremben felszolgált módon citromkarikával fogom megkapni a halpiacról, hanem egészben, zárva és nekem kell majd kinyitogatnom őket. De az sem érdekelt volna, ha a Loch Ness-i szörny gyomrából kell kiszednem a nyamvadt osztrigát, akkor is nagystílű Valentin-napi buli lesz!
Este Robi korán bealudt, odakinn búgott a téli szél, öklömnyi pelyhekben esett a hó. Minden feltétel adott volt a túlfűtött romantikához.
Csak Lorenzo nem volt még sehol. Telefonált, hogy késik egy kicsit, mert hóakadály van. Gondoltam, nem gond, legalább van idő az előkészületekhez.
Meggyújtottam úgy 600 gyertyát, elhelyeztem őket a lakás különböző szegleteiben. Néztem. A nappali leheletnyit olybá tűnt, mint egy ravatalozó, de gondoltam, ha iszunk egy kis Moét, majd emelkedik a hangulat.
Most következett a legfontosabb részlet és dilemma, mint ugye mindig: mit vegyek fel? Aki ismer, ismeri a stílusomat is: elegáns, nőies, de nem provokatív. Na, a Valentin-napi szerkóm pont nem ilyen volt, sejthetitek. Kitettem magamért, hiszen 13 együtt töltött év után az ember már minden gátlás nélkül próbálja felülmúlni mindennapos énjén és persze a sokéves rutint. Szóval nem fogtam magam vissza, se smink, se öltözet terén. Bár az „öltözet” szó a legnagyobb jóindulattal is erős túlzás arra, ami rajtam volt. Ahogy elmentem a tükör előtt, meg is ijedtem picit, még a kutya is megugatott. Nagyon reméltem, hogy se anyu, se a gyerek nem ébrednek fel.
Gondoltam, itt az idő, neki állok kinyitni az osztrigákat. Hát, élő cápát boncolni szerintem egyszerűbb. Azt sem könnyű megtalálni, hogy hol nyílik, pláne a gyertyafényes nappaliban. Létezik persze osztriganyitó kés, de magyar háztartás és konyhai felszerelés volt adott, így én a disznóölő késsel álltam neki szétfeszegetni a kagylót. Hát nem mindennapi látvány lehetett, amint én a kis neglizsében, tűsarkúban, nagykéssel a gyertyafényben káromkodva próbálom előkészíteni a Valentin-napi menüt.
Az osztriga nem adta könnyen a húsát, 20 perc alatt sikerült kinyitnom hármat, gondoltam gyorsítanom kell a tempón, mert malacbökővel, osztrigát ordináré módon szapulva talán nem fogom elérni a kívánt hatást, ha megjön Lorenzo. Hallottam már valami olyat, hogy a kagyló víz alatt kinyílik, így a mosogatóban a csap alatt szurkáltam tovább a dögöket. Az őrangyalom ekkor már negyedszerre ájult el. Éreztem én is az öszvér makacs tudatom alatt, hogy veszélyes lehetek önmagamra nézve, de lehet bennem valami defektes Macgyver gén, ami miatt sosem adom fel.
A víz alatt persze többször megcsúszott a bozótvágó, mígnem beleállt a tenyerembe. Meg sem lepődtem nagyon. Kaptam viszont egy löket adrenalint, amitől kezdtem elájulni, persze vigyázva arra, egy, hogy ne a késre essek, kettő, hogy ne ébredjen fel senki. Magamban ordítottam hát szép csendben, majd lerogytam a konyha padlójára a romantikus megvilágításban, a kezemből kiálló konyhakéssel. Ez lehetett volna a Scary Movie erotikus verziója. Ennél a pontnál nem tudtam tovább. Felébresszem anyut? Áh, csak ne már… Ha véletlenül infarktust kapna, még azt sem tudnám, hogy a kinézetemtől vagy a kilukasztott kezem miatt. Mint minden pánikba esett nő, felhívtam hát a férjem, aki mint sem sejtve a Valentin-napi meglepetésről, a lezárt autópályán várakozott, hogy valamelyest járható legyen megint az út. Hajnali egy óra volt, csörög a telefon, a felesége sírva, hiszti gyanús állapotban hadar neki valamit, hogy nagy kés, leszúr, vér-vér, jajj, meg hogy jöjjön gyorsan. Próbált ő segítőkész lenni a távolból, de hisztis nővel kb. annyi esély van, mint egy vergődő hiperaktív krokodillal. Mondta, felhívja a szomszédot. Ekkor rájöttem, szar ötlet volt felhívni őt. Gyorsan megnyugodtam, mondtam neki, nehogy! Inkább megoldom egyedül.
Előszedtem hát egyéniségem bozótharcos részét és kifeszegettem a kezemből a bökőt. A vágás bár nem volt nagy és nem vérzett túlzottan, irtózatosan fájt (, mint nekem általában minden), bár lehet, hogy ez csak a vizuális élmény utóhatása volt. Betekertem gyorsan valami sterilbe, használt konyharuha volt kéznél, kaptam a szexi outfit-re egy melegítőt és taxit hívtam vonyítva, hogy vigyen be a kórházban. A taxis szerencsére nő volt, de nem tűnt egy Schuhmacher típusnak és rögtön elakadt a félméteres hóban. Elnéztem 10 percig, ahogy brékel és olvasztja a kuplungot, majd mondtam szálljon ki, majd én, mert ha nem haladunk, biztos elvérzek és megöl az osztriga mérge. Nagy ijedségemben sikerült elsőre kijönni a hóból fél kézzel, majd türelmesen megvártam, míg beérünk gyök kettővel a kórházba. Ott az orvos eléggé elnyűtt benyomást keltett, álmos fejével és mezítlábas papucsában. Megkérdezte szétfolyt sminkemen keresztül a tekintetemet fürkészve, hogy háztartáson belüli erőszak történt-e. Gondoltam, bár az eredeti terv az volt, de nem, csak átszúrtam a kezem késsel. „Hogyan történt?” Miért, nem mindegy?! Mondom, mosogatás közben... Nagy fájdalommal az arcomon, sziszegve letekertem a konyharuhát és megmutattam neki a kb. 1 centis szúrást. Szerintem nem igazán dobogtatta meg a szívét a sérülésem, amit leolvastam az arcáról, az nem együttérzés volt. Ragasztott rá egy mezei sebtapaszt. Megdöbbenve kérdeztem: „Ennyi? Nem kell röntgenezni? Varrni? Műteni? Amputálni?” Mondja, nem, de húzzam le a nadrágot, ad egy tetanuszt. Kurva Valentin-nap! Hogyan húzzam le a gatyámat, amikor alatta ott virít az ultra szexi, fullos viselet, amit neki semmiképpen nem akartam megvillantani. Nézett rám várakozva, láthatta, hogy tipródom magamban irdatlanul. Mondja, adhatja vállba is. Persze, esetleg ujjbegybe, mert a helyzet felül még kritikusabb volt, mint alul. Így gyorsan szabaddá tettem 2 négyzetcenti bőrfelületet a hátsómon és már húztam is haza, szemlesütve, farokbehúzva.
Lorenzo hazaért. Meggyötört arcán látszott, hogy kihordott egy középsúlyos agyvérzést lábon. Meredten bámulta a sebtapaszt és a szenvedő arcomat. Nem szólt semmit. Én is csak annyit mertem mondani, hogy boldog Valentin-napot. A buli elmaradt aznap este. Örültek az osztrigák.
Idén zsíros kenyér lesz, pálinkával.. biztos, ami tuti...